Коли вступають в дію постанови КМУ?

Дуже часто коли в ЗМІ з’являється інформація про нову постанову Кабінету міністрів України серед населення і бізнесу починається ажіотаж, адже частина людей думає що рішення вже вступило в дію, а інша – кожного дня перевіряє інтернет ресурси на предмет дати вступу в дію постанов.

Причому урядовий портал далеко не завжди зручно та вчасно відображає всі останні надходження рішень Кабміну. Для прикладу, свіжо прийнятих рішень щодо мінімальних цін на алкоголь там не знайти. Більше того, деякі рішення вступають в силу не відразу, а після їх опублікування. Але дати опублікування не знає ніхто, окрім, мабуть, редакторів і найбільш наближених людей. Так, хоча й “Урядовий кур’єр” виходить кожного дня, але наприклад постанови НКРЕКП про те, що прийняті оновлені правила енергетичного ринку, було затверджено ще 14 березня, але опубліковано лише в кінці червня.

Якщо ж звернутися до таблиці порядку набрання чинності документів органів державної влади, то видно, що постанови Кабінету Міністрів України зазвичай вступають в дію з дня їх офіційного опублікування або, як це часто передбачено постановою, через 10 днів після її опублікування.

Більш докладну інформацію по питанню вступу в дію постанов КМУ можна почерпнути із листа Міністерства юстиції України “Про набрання чинності нормативно-правовими актами Кабінету Міністрів України”. Зокрема там зазначається, що набрання чинності актами Кабінету Міністрів України врегульовано статтею 55 Закону України “Про Кабінет Міністрів України” від 16 травня 2008 року N 279 ( 279-17 ) (далі – Закон), якою визначено, що постанови Кабінету Міністрів України, крім постанов, що містять інформацію з обмеженим доступом, набирають чинності з дня їх офіційного опублікування, якщо інше не передбачено самими постановами, але не раніше дня їх опублікування.

У випадках, передбачених законом, постанови Кабінету Міністрів України або їх окремі положення, що містять інформацію з обмеженим доступом, не підлягають опублікуванню і набирають чинності з моменту їх доведення в установленому порядку до виконавців, якщо цими постановами не встановлено пізніший термін набрання ними чинності.

Частиною четвертою статті 55 Закону ( 279-17 ) передбачено, що постанови Кабінету Міністрів України публікуються в “Офіційному віснику України”, акти Кабінету Міністрів України також оприлюднюються шляхом їх розміщення на офіційному веб-сайті Кабінету Міністрів України. Закон ( 279-17 ) категорично не визначає, що лише опублікування в “Офіційному віснику України” постанов Кабінету Міністрів України може вважатися офіційним опублікуванням.

Враховуючи, що відповідно до частини третьої статті 113 Конституції України ( 254к/96-ВР ) Кабінет Міністрів України у своїй діяльності керується також указами Президента України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, у питанні визначення джерел офіційного опублікування постанов Кабінету Міністрів України, на думку Міністерства юстиції, крім положень Закону України “Про Кабінет Міністрів України” ( 279-17 ), слід керуватися також Указом Президента України “Про порядок офіційного оприлюднення нормативно-правових актів та набрання ними чинності” від 10 червня 1997 року N 503 ( 503/97 ), статтею 1 якого до офіційних друкованих видань віднесено “Офіційний вісник України” та газету “Урядовий кур’єр”.

Згідно з з 47 Регламенту Кабінету Міністрів України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18 липня 2007 року N 950 ( 950-2007-п ), акти Кабінету Міністрів набирають чинності з моменту їх прийняття, якщо більш пізній строк набрання чинності не встановлено в таких актах.

Постанови Кабінету Міністрів, що стосуються прав і обов’язків громадян, набирають чинності не раніше дня їх опублікування. Постанови Кабінету Міністрів публікуються в офіційних виданнях – “Офіційному віснику України” та газеті “Урядовий кур’єр”, крім тих, що мають гриф “Таємно”, “Цілком таємно”, “Особливої важливості” або “Для службового користування”. Постанова набирає чинності після її опублікування в тому офіційному видання, яке вийшло раніше.

На підставі зазначеного, на думку Міністерства юстиції, постанови Кабінету Міністрів України набирають чинності після їх опублікування в інформаційному бюлетені “Офіційний вісник України” чи газеті “Урядовий кур’єр”. Але коли саме опублікування відбудеться, через день, 10 днів чи півроку – залежить, схоже, від “ручного управління”.

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *