Лукойл: одна з найвідоміших компаній в сфері нафтового бізнесу

Одна з найбільш відомих міжнародних транснаціональних корпорацій в сфері нафтового бізнесу – це  компанія ЛУКОЙЛ.

ЛУКОЙЛ – одна з найбільших міжнародних вертикально інтегрованих нафтогазових компаній. Основними видами діяльності Компанії є розвідка і видобуток нафти і газу, виробництво нафтопродуктів і нафтохімічної продукції, а також збут виробленої продукції. Основна частина діяльності Компанії в секторі розвідки і добування здійснюється на території Російської Федерації основною ресурсною базою є Західний Сибір. ЛУКОЙЛ володіє сучасними нафтопереробними, газопереробними і нафтохімічними заводами, розташованими в Росії, Східній і Західній Європі, а також в сусідніх країнах. Основна частина продукції Компанії реалізується на міжнародному ринку. ЛУКОЙЛ займається збутом нафтопродуктів в Росії, Східній і Західній Європі, сусідніх країнах і США.

Загальна характеристика «Нафтової компанії ЛУКОЙЛ»

Стратегічна мета Групи “ЛУКОЙЛ” полягає в динамічному стійкому розвитку, відповідному кращим показникам світових нафтових компаній по ефективності і конкурентоспроможності. Соціальна відповідальність Групи “ЛУКОЙЛ” полягає в створенні гідних умов і оплати праці забезпеченні екологічної безпеки, збереженні культурної спадщини. Усвідомлюючи свою відповідальність перед суспільством по збереженню сприятливого довкілля, раціональному використанню природних ресурсів. Компанія розраховує на розуміння суспільством складності і масштабності завдань, що стоять перед нею. Пріоритетними завданнями ВАТ “ЛУКОЙЛ” є забезпечення безпечних умов праці працівників, захисту здоров’я персоналу організацій Групи “ЛУКОЙЛ” і населення, що проживає в районах діяльності організацій Групи “ЛУКОЙЛ”, а також збереження сприятливого довкілля.

Для вирішення цих завдань в Компанії створена і успішно функціонує Система управління промисловою безпекою, охороною праці і довкілля що включає забезпечення вимог пожежної безпеки, попередження і ліквідації надзвичайних ситуацій. Вона побудована відповідно до чинного російського законодавства, на основі кращої вітчизняної і міжнародної практики і сертифікована на відповідність вимогам стандартів ISO 14001 і OHSAS 18001.

ЛУКОЙЛ є другою найбільшою приватною нафтогазовою компанією у світі за розміром доведених запасів вуглеводнів. Доля Компанії в загальносвітових запасах нафти складає близько 1,1%, в загальносвітовому видобутку нафти – близько 2,3%. Компанія грає ключову роль в енергетичному секторі Росії, на її частку доводиться 18% загальноросійської здобичі і 19% загальноросійської переробки нафти.

У секторі розвідки і здобичі ЛУКОЙЛ має в розпорядженні якісний диверсифікований портфель активів. Основним регіоном нафтовидобутку Компанії є Західний Сибір. ЛУКОЙЛ також реалізує проекти по розвідці і видобутку нафти і газу за межами Росії: в Казахстані, Єгипті, Азербайджані, Узбекистані, Саудівській Аравії, Колумбії, Венесуелі, Кот-д’Івуарі, Гані, Іраку.

ЛУКОЙЛ володіє нафтопереробними потужностями в Росії і за кордоном. У Росії Компанії належать чотири великих НПЗ – в Пермі, Волгограді, Ухті і Нижньому Новгороді, і два міні-НПЗ. Сукупна потужність російських НПЗ складає 44,7 млн т/рік нафти. Зарубіжні НПЗ розташовані в Україні, в Болгарії і Румунії, також їй належить 49% -а доля в нафтопереробному комплексі ISAB (о. Сицилія, Італія), їх сукупна потужність складає 21,8 млн т/рік нафти. У 2008 році на власних заводах Компанії і комплексі ISAB було перероблено 56,28 млн т нафти, у тому числі на російських – 44,18 млн т.

У 2008 році у рамках реалізації Програми стратегічного розвитку на 2008-2017 роки у ВАТ “ЛУКОЙЛ” був створений новий бізнес-сектор – “Електроенергетика”. У нього, окрім придбаного в 2008 році ВАТ “ЮГК ТГК-8” і власних електростанцій на родовищі в Росії, входять також підприємства, генеруючі електро- і теплоенергію в Болгарії, Румунії і на Україні. Загальне вироблення електричної енергії компаніями сектора склало 16,2 млрд кВт/ч вироблення теплової енергії перевищило 18,1 млн Гкал (доля ВАТ “ЮГК ТГК-8” в загальному виробленні склала 90% і 85%, відповідно). У довгостроковій перспективі бізнес-сектор “Електроенергетика” стане важливим чинником зростання капіталізації Компанії.

Діяльність «Нафтової компанії ЛУКОЙЛ» на міжнародних ринках

Збутова мережа групи “ЛУКОЙЛ” охоплює 25 країн, включаючи Росію, країни ближнього зарубіжжя і держави Європи (Азербайджан, Білорусь, Грузія, Молдова, Україна, Болгарія, Угорщина, Фінляндія, Естонія, Латвія, Литва, Польща, Сербія, Чорногорія, Румунія, Македонія, Кіпр, Туреччина, Бельгія, Люксембург, Чехія, Словаччина, Хорватія), а також США, і налічує 204 об’єкти нафтобазового господарства із загальною резервуарною місткістю 306 млн м3 і 6 748 автозаправних станцій (включаючи АЗС, що працюють по договорах франчайзингу).

Постачання нафти

Сумарний об’єм постачань нафти Компанією в 2008 році досяг 101,3 млн т, що відповідає рівню 2007 року. У зв’язку із зростанням маржі нафтопереробки і збільшенням експортних мит на нафту в Росії, Компанія оперативно перенаправляла об’єми нафти з менш ефективних експортних напрямів на внутрішній ринок країни в першу чергу на власні і притягнені російські НПЗ.

У Росії в 2008 році було продано 2,10 млн т нафти, що на 31% перевищує рівень 2007 року. На власних НПЗ Групи в Росії було перероблено 44,18 млн т, що на 3,8% більше, ніж в 2007 році. Для отримання додаткового прибутку від макроекономічної ситуації, що склалася, Компанією було поставлено на процесинг 3,19 млн т нафти на притягнені російські НПЗ. У звітному році в Росії було куплено 236 тис. т нафти в порівнянні з 47 тис. т в 2007 році. Збільшення закупівель нафти пояснюється зростанням об’ємів переробки на тлі зниження видобутку нафти Компанією в Росії.

У 2008 році Компанія ефективно управляла напрямами експортних постачань, вибираючи найбільш вигідні. Основними напрямами експорту нафти  залишалися порти Приморск і Новоросійськ, на які припало 42% експорту. Ще 10% припало на трубопровідні постачання в Угорщину і 8% – в Польщу.

Постачання нафти на зарубіжні заводи групи “ЛУКОЙЛ” і на комплекс ISAB склали 12,10 млн т, збільшившись в порівнянні з 2007 роком на рекордні 25,9% в результаті відновлення виробництва на Одеському НПЗ після модернізації і придбання долі в новому НПК. Крім того Компанія поставляла нафту на процесинг на сторонні НПЗ (Нафтан і Мозирский НПЗ в Білорусі і НПЗ Панчево в Сербії). Об’єм таких постачань склав в звітному році 2,29 млн т, що більш ніж в два рази перевищує рівень 2007 року.

Окрім цього, на міжнародному ринку було реалізовано 37,44 млн т нафти, у тому числі 4,32 млн т – в країнах ближнього зарубіжжя і 33,12 млн т – в країнах далекого зарубіжжя.

Постачання газу

Газовий бізнес – це новий, динамічно такий, що розвивається сегмент діяльності групи “ЛУКОЙЛ”. Його розширення є одним із стратегічних завдань і спрямовано на комерціалізацію запасів газу і збільшення вартості Компанії.

У звітному році з метою збільшення прибутку від реалізації і спрощення схеми постачання газу кінцевим споживачам був збільшений до 1 541 млн м3 об’єм постачань газу через ТОВ “Газ-Ойл Трейдинг”, створене на паритетній основі спільне підприємство ВАТ “ЛУКОЙЛ” і ВАТ “Газпром”. Це дозволило встановити єдиний підхід до ціноутворення і спростити організацію транспортування газу по газотранспортній системі ВАТ “Газпром”.

У 2008 році Компанія продовжила здійснювати реалізацію газу на адресу інших споживачів за ринковими цінами через Електронний торговельний майданчик ТОВ “Межрегіонгаз”, де було продано 815,1 млн м3 газу, що на 16% більше в порівнянні з аналогічним показником за 2007 рік. Основне зростання продажів припало на 1-3 квартал 2008 року, тоді як в 4 кварталі сталося падіння попиту на газ, що було викликано надлишком газу у ВАТ “Газпром” аномально теплим осінньо-зимовим сезоном і падінням цін на енергоносії на світових ринках. Додатковий прибуток від реалізації газу через Електронний торговельний майданчик ТОВ “Межрегіонгаз” в 2008 році збільшився в 2,3 разу, до 10,5 млн дол. З метою мінімізації витрат в звітному році Компанія проводила підготовчу роботу по укладенню договорів на постачання газу безпосередньо кінцевим споживачам (зокрема ВАТ “ЮГК ТГК-8” і ВАТ “ТГК-9”), минувши посередників.

Економічний аналіз діяльності «Нафтової компанії ЛУКОЙЛ»

Російська нафтова компанія “ЛУКОЙЛ” прийшла в Україну в 1997 році: тоді відкрилися перші автозаправні комплекси в Сімферополі і Севастополі. А в 1999-м для подальшого розвитку мережі, що складалася з 11 АЗС, було створено підприємство з іноземними інвестиціями “Лукойл-Україна”. За станом на лютий 2007 року  “Лукойл-Україна” (гендиректор – Фейруз Ісаев) мала в власності 215 АЗС і близько 30 газозаправними станціями в 20 регіонах країни.

У 1999 році “ЛУКОЙЛ” переміг в конкурсі ФДМУ з продажу контрольного пакету акцій Одеського нафтопереробного заводу (зараз він називається ВАТ “ЛУКОЙЛ – Одеський НПЗ”). Інвестиційна програма розвитку і технічного переозброєння підприємстві до 2013 року передбачає, зокрема, привести якість усіх видів моторного палива, що випускається підприємством, до вимог світових (європейських) стандартів; відповідати європейським нормам за екологічними показниками до продукції, що випускається; збільшити глибину переробки нафтової сировини до 85-90%.

У травні 2015 року, після початку агресії і бойкоту російських товарів (в т.ч. і АЗС), «Лукойл-Україна» змінив назву на AMIC Ukraine. Одночасно із ребрендингом компанія змінила гаму кольорів у оформленні своїх АЗС — із червоно-білого на зелені відтінки.

За перше півріччя 2006 року чистий прибуток компанії склав $4010 млн., що на 54,8% більше чим за аналогічний період 2005-го. Показник EBITDA (прибуток до вирахування відсотків, податку на прибуток, зносу і амортизації) виріс на 50,4% і склав $6464 млн. Виручка від реалізації збільшилася до $33210 млн. (на 38,1%). Загальний об’єм реалізації нафти і нафтопродуктів досяг 62,3 млн.т, що на 6,7% більше, ніж в першому півріччі 2005 року. Роздрібна реалізація нафтопродуктів збільшилася на 8,3%, а виручка від роздрібних продажів виросла на $1177 млн. (на 34,2%).

Цифри і цікаві факти – Лукойл це:

  • 1,3% загальносвітових запасів нафти і 2,1% загальносвітового видобутку нафти;
  • 18% загальноросійського видобутку нафти і 18,3% загальноросійської переробки нафти;
  • компанія №2 серед найбільших світових приватних нафтових компаній за розміром доведених запасів вуглеводнів;
  • компанія №6 серед найбільших світових приватних нафтових компаній за об’ємом виробництва вуглеводнів;
  • найбільша російська нафтова бізнес-група з щорічним оборотом понад $30 млрд.;
  • перша російська компанія, акції якої отримали повний лістинг на Лондонській фондовій біржі;
  • єдина приватна російська нафтова компанія, в акціонерному капіталі якої домінують міноритарні акціонери;
  • у 2009 році акції компанії займали перше місце по об’ємах торгів серед акцій іноземних компаній на Лондонській фондовій біржі (IOB). Її ж акції займали перше місце по об’ємах торгів серед акцій усіх емітентів в РТС.

ЛУКОЙЛ є однією з найбільших світових вертикально-інтегрованих компаній, що займається видобутком, і переробкою нафти і газу, виробництвом нафтопродуктів і продуктів нафтохімії. У основних сферах своєї діяльності Компанія займає лідируючі позиції на російському і світовому ринках.

 

 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *