Categories Аналітика

Як формується ціна на алкоголь і сигарети в Україні

Ціна на алкоголь і сигарети формується дещо інакше від ціни на продукти чи інші товари. І ця недостатня прозорість її формування часто вводить в оману кінцевих покупців. У чому ж тут справа?

Ціна як економічна категорія поєднує в собі цілий ряд різних складових і на неї впливає велика кількість факторів. Тому перш ніж ви зможете купити товар в магазині кінцева ціна на нього проходить непростий процес її формування. В загальному “шлях” товару до магазину можна розділити на такі етапи:

  • виробник виробляє товар і формує його початкову ціну;
  • за допомогою дистриб’юторів товар доставляється до торгових точок;
  • товар в магазині продається кінцевому споживачу;
  • на кожному з етапів сплачуються передбачені податки та додається націнка.

Але у випадку цін на алкоголь і сигарети все не настільки просто. Адже ця сфера досить суттєво регулюється державою. Крім вже звичного вже всім ПДВ та інших податків, за ці товари також сплачується акциз, що передбачено статтею 215 Податкового кодексу України. Наприклад, зараз передбачено, що акциз на алкоголь становить 126,96 грн/літр стовідсоткового спирту. Що ж стосується сигарет, то там акциз включає два компоненти: специфічний компонент, який в гривнях за 1 тис сигарет виробник сплачує до бюджету незалежно від вартості та адвалорний, що встановлюється у відсотках від максимальної роздрібної ціни. На сьогодні ці компоненти складають 445,56 грн. та 12% відповідно.

Також не так давно в Україні запровадили новий податок на підакцизний товар з роздрібної торгівлі. І якщо вищезгадані акцизи оплачує виробник, то цей акциз стягується з торгових точок. На сьогодні він становить 5%.

Окрім того ціна залежить і від мінімальних та максимальних роздрібних цін, що встановлюються державою.

Таким чином, пройшовши ці всі етапи і формується кінцева ціна на товар в магазині. Звичайно, що така кількість різних податків та нюансів негативно впливає на ринок та стимулює розвиток його сірого сегменту, адже чим складніша система – тим більше буде бажаючих її обійти. Що при слабкому контролі досить успішно і робиться.

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *