Угода про асоціацію між Україною та ЄС

Останнім часом тема угоди про асоціацію України з Європейським Союзом стала надзвичайно важливою, а надто тепер, коли її політична частина вже підписана. Але досить часто, слухаючи чи читаючи чергове обговорення цієї теми, видається, що ніхто дехто навіть не намагався подивитись що ця угода передбачає та які перспективи вона дає. Тому варто описати деякі принципи угоди про асоціацію та проаналізувати її плюси і мінуси.

Митні ставки

Як на мене найважливіший нюанс угоди, на який рідко робиться акцент, це те, що при її підписанні ставки ввізного мита ЄС відразу знизяться до нульової позначки. Натомість ставки України знижуються поступово протягом 10 років.

Тобто ті, хто стверджує, що Україну завалить імпорт і наш виробник зникне, м’яко кажучи брешуть неправі. Навпаки, за таких умов у наших підприємств є всі шанси “атакувати” ринок Європи, оскільки ввізного мита немає, натомість попит та відсутність конкуренції в своїй країні (і відповідно дохід) в них все ще залишається відносно стабільним та прогнозованим протягом 10 років.

Таким чином, в такій ситуації наші підприємства тільки виграють. Відповідно стає очевидно, що виділяти додаткові кошти з бюджету чи просити їх в ЄС на начебто “модернізацію” підприємств недоцільно. Якщо підприємство виробляє конкурентоспроможну продукцію, то зона вільної торгівлі лише дасть йому змогу ще більше розширити свій збут.

Звичайно, якщо говорити про застарілі, не модернізовані із совєцьких років підприємства, власниками, яких є дуже багаті люди, то їм прийдеться або модернізуватись, що є позитивом, або поступитись місцем на ринку більш розумним власникам, що також непогано. Але другий варіант є маловірогідним, оскільки мало хто захоче втрачати свої надприбутки. А тим більше ділитися ними з конкурентом. Звідси і з’являється розуміння, чому раптом Україна стала вимагати нереальні суми від ЄС для підписання угоди: мабуть комусь зі своєї кишені платити шкода, а втратити “дійну корову” теж не хочеться.

Переваги і недоліки асоціації з ЄС

Переваги:
– реальна можливість модернізувати та розвинути економічний сектор
– поява нових та розвиток існуючих підприємств
– зниження цін на товари для споживачів та розширення їх асортименту
– покращення якості товарів і послуг
чергова можливість знизити корупцію та провести реформи
– покращення інвестиційного клімату
– в перспективі збільшення ВВП, доходів бюджету, доходів громадян

Чесно кажучи, до недоліків можна віднести хіба необхідність прийняття нових стандартів і розвиток інфраструктури та пов’язаних із цим витрат. Однак, введення в країні європейських стандартів на всі товари та послуги, як і інфраструктури, можна однозначно віднести до переваг. Окрім того, велику частину цих витрат ЄС компенсує.

Текст угоди

Для тих, хто бажає розібратись в документі і прочитати over 900 сторінок чи скачати повний текст угоди про асоціацію України з Європейським Союзом та додатки, варто перейти на сайт Кабміну, де це можна безкоштовно без реєстрації і смс зробити.

Також можу порадити ознайомитись із оцим звітом підготовленим у рамках проекту «Економічний компонент Угоди про Асоціацію між Україною та ЄС: професійний аналіз та публічна дискусія», що реалізується ІЕД за фінансової підтримки Міжнародного фонду «Відродження», що називається “Економічна складова Угоди про Асоціацію між Україною та ЄС: наслідки для бізнесу, населення та державного управління ” – там всього 127 сторінок, і набагато більш зручно та наочно подано матеріал.

Інфографіка

Є якісна, розроблена експертами інфографіка, за допомогою якої можна проаналізувати вплив угоди. Ознайомитись можна тут.

Наслідок не підписання – Євромайдан

Євромайдан зібрався з самого початку саме через те, що угода не була підписана 29 листопада 2013 року на самміті у Вільнюсі.

Але є і економічні наслідки не підписання, як то ще більше погіршення інвестиційного клімату, економічна блокада деяких підприємств, необхідність брати невигідний кредит в Росії, стагнація економіки, кризові явища в суспільстві, тощо.

Міфи щодо угоди про асоціацію

Є деякі міфи, які активно форсяться часто можна почути.

Q: Чи передбачає угода безвізовий режим із країнами Шенгенської зони?
A: Ні, для безвізового режиму з Європою є окрема процедура.

Q: Чи передбачає угода зону вільної торгівлі з ЄС?
A: Так, в угоду включається поглиблена та всеосяжна угода про вільну торгівлю між Україною та ЄС.

Q: Чи пошкодять сільському господарству встановлені квоти?
A: Ні, майжі всі квоти встановлені в достатньому розмірі. Крім того, при потребі можливе постачання товарів і понад розмір квот, але вже зі сплатою мита.

Q: Чи передбачає угода легалізацію і впровадження одностатевих шлюбів?
A: Ні.

Q: Чи передбачає угода легалізацію і впровадження ювенальної юстиції?
A: Ні.

Q: Чи дешевшим стане розмитнення автомобілів?
A: Ледве відчутно, оскільки крім 10% мита в Україні для нового авто ще передбачений акциз, ПДВ, спецмито, утилізаційний збір, перша реєстрація…

Чи потрібна нам ця угода?

Висновок із цього всього як на мене очевидний: ця угода має потенціал для того, щоб дати потужний імпульс для розвитку економіки та суспільства, тому однозначно – так.

Відео підписання політичної частини Угоди про асоціацію між Україною та Європейським Союзом. 21.03.14

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *