Журнал Forbes 14 лютого 2023 р. склав список найкращих банків Америки, і Silicon Valley Bank (SVB) посів 20-е місце, перебуваючи в цьому списку вже п’ять років поспіль. Заснований у 1983 році Silicon Valley Bank був 16-м за величиною банком у Сполучених Штатах і мав понад 209 мільярдів доларів активів, але за кілька тижнів банк впав упродовж кількох днів. Крах Silicon Valley Bank спричинив паніку, якої не було з часів фінансової кризи 2008 року. Крах Silicon Valley Bank спричинив шок у всьому діловому світі. Однак, оскільки FDIC (Федеральне Агентство Страхування Вкладів) тепер контролює банк, клієнти зможуть отримати доступ до 250 тисяч доларів на рахунках, але, як пояснює Жаклін Лі з ABC, цього недостатньо для багатьох компаній, яким важко керувати своїми фінансами, повідомляє Coldfusion. Чи є банківська криза в США ознакою глобальної катастрофи?
Крах спричинив низку подій, деякі менші регіональні банки втратили більшу частину своєї ліквідності, а деякі компанії вже зруйновані. Уряд працює над тим, щоб мінімізувати наслідки падіння, і в той же час решта економіки намагається з’ясувати, якими можуть бути довгострокові наслідки цієї катастрофи. Це найбільше банкрутство банку з 2008 року і друге в історії. Але як банк пройшов шлях від списку найкращих банків до банкрутства менш ніж за місяць?
Поточний стан банківської системи США
Банківська індустрія США є невід’ємною частиною американської економіки, надаючи фінансові та інші фінансові послуги як підприємствам, так і окремим особам. Однак нещодавні події викликали занепокоєння щодо стабільності банківської системи, особливо в світлі тривалої пандемії COVID-19 та інших економічних проблем. У центрі банківської кризи США лежить проблема платоспроможності банків. В останні роки багато банків взяли на себе великі борги та зробили ризиковані інвестиції, роблячи їх уразливими до фінансових потрясінь і потенційної неплатоспроможності. Цю проблему загострила триваюча пандемія, яка призвела до масового закриття підприємств і втрат робочих місць, створюючи додаткове навантаження на банки та їхніх клієнтів.
Однією з установ, яка особливо сильно постраждала від цих проблем, і є Silicon Valley Bank. Будучи головним кредитором технологічної індустрії, банк отримав значне збільшення кількості неплатежів за кредитами та іншими фінансовими продуктами, що викликало крах його загальної стабільності та потенційний вплив на економіку в цілому.
Що ж сталося з Silicon Valley Bank
SVB був дуже популярним – майже 50 відсотків усіх стартапів у Сполучених Штатах мають депозити в Silicon Valley Bank. У 2021 році SVB побачив величезний приплив депозитів з приблизно 61 мільярда наприкінці 2019 року до приблизно 189 мільярдів наприкінці 2021 року. Тоді SVB хотів отримати більший прибуток від усіх цих грошей, які вони раптово акумулювали. Безпечною інвестицією були б довгострокові облігації, які зазвичай вважаються безпечнішими за акції та забезпечують постійний прибуток. SVB інвестувала 80 мільярдів доларів із депозитів своїх технологічних компаній у довгострокові облігації та інші цінні папери. Ця інвестиція працює добре, навіть якщо деякі клієнти вирішили б зняти кошти раніше, банк може просто продати облігації та отримати ліквідність, необхідну для повернення коштів вкладнику. Але що станеться, коли всі захочуть забрати свої гроші відразу? Що ж, SVB почав продавати облігації в збиток, щоб наздогнати ліквідність, але цього виявилося недостатньо, і стався крах.
Потенційні наслідки банківської кризи
Якщо банківська криза трапиться в США, це може мати далекосяжні наслідки для економіки та суспільства в цілому. Одним із можливих результатів є різке зменшення обсягів кредитування та доступності кредитів, що ускладнює доступ підприємств і фізичних осіб до фінансування, необхідного для зростання та процвітання. Це, у свою чергу, може призвести до широкого економічного спаду, втрати робочих місць і навіть соціальних заворушень. Іншим потенційним наслідком банківської кризи є втрата довіри до фінансової системи, що може призвести до набігу на банки та інші фінансові установи. Це може ще більше посилити кризу та потенційно спричинити широку фінансову паніку та нестабільність.
Фінансові оглядачі кажуть, що це інфляційний крок для багатьох регіональних банків, які використовують той самий стиль банківської діяльності, що й svb, і бачать, як стурбовані вкладники збираються на вулицях, щоб отримати свої гроші. Федеральній резервній системі (ФРС) та уряду США довелося вжити рішучих кроків, щоб уникнути відтік ліквідності банків і каскад банкрутств. Ніхто не є прихильником допомоги уряду, але це важка ситуація. Як сказав Саймон Джонсон, економіст Массачусетського технологічного інституту, який раніше обіймав посаду головного економіста МВФ, «будь-який вибір — поганий вибір. Ви не хочете поширювати такий вид порятунку для людей, але якщо ви цього не зробите, ви зіткнетеся з дуже великими масштабами кризи, які важко передбачити».
Кроки для подолання кризи
Це найбільший банківський крах після фінансової кризи. Якщо створення ФРС програми термінового фінансування банку не буде таким гладким, як було обіцяно, або займе надто багато часу, наслідки для компаній навколо нас можуть бути руйнівними. Незважаючи на те, що я вважаю, що Федеральна резервна система дійсно має певну провину за фонову макроекономічну ситуацію, їм потрібно було щось зробити для запобігання цього. Якщо Федеральна резервна система змінить курс і почне знижувати процентні ставки, інфляція може знову зрости, спричинивши ще більше хаосу. Вони застрягли між молотом і ковадлом, підняття ставки – руйнують економіку, знижують ставки – теж руйнують економіку. Оскільки Кремнієва долина є клієнтами 50 відсотків американських стартапів, які підтримують венчурні капітали, 65 000 стартапів постраждають від краху, навіть якщо уряду вдасться оздоровити кожного вкладника. Це сумний час для технологічного сектору, оскільки довіра похитнулася, кошмар втрати готівки компанії, затримки з оплатою праці персоналу та численні адміністративні проблеми залишать шрам.
Незважаючи на ці виклики, є кроки, які можна вжити для подолання банківської кризи в США та пом’якшення її потенційного впливу. Одним із ключових підходів є посилення нагляду та регулювання фінансового сектору, забезпечення безпечної та відповідальної діяльності банків та уникнення ризикованих інвестицій та практики кредитування. Крім того, політики та фінансові установи можуть вжити заходів для розширення доступу до кредитів і фінансування для підприємств і фізичних осіб, підтримуючи економічне зростання та стабільність навіть за складних обставин.
Висновок
Підсумовуючи, це історія швидкої зміни ринкових умов, провалів управління ризиками та лобіювання. Ця історія svb все ще розгортається, ми можемо лише почекати та побачити, якими будуть довгострокові наслідки. Банківська криза в США є складною та багатогранною проблемою, яка має наслідки для глобальної економіки та суспільства в цілому. Хоча ситуація викликає занепокоєння, є кроки, які можна вжити для вирішення основних проблем і забезпечення стабільної та процвітаючої фінансової системи в майбутньому. Працюючи разом і дотримуючись проактивного підходу до управління ризиками та сприяння економічному зростанню, ми зможемо пережити ці складні часи та стати сильнішими та стійкішими, ніж будь-коли раніше.