Хоча всі визнають, що батьківщиною автомобіля є Європа, над його створенням працював цілий ряд американських та європейських винахідників, приблизно водночас, наприкінці XIX століття. І все ж, треба віддати належне Генрі Форду за створення автомобіля, який змогли дозволити собі мільйони. Його головним принципом був вислів: “Я збудую легковий автомобіль для безлічі людей… ціна його буде настільки низькою, що жоден… не зможе відмовити собі в ньому.” Завдяки далекоглядності та самовідданості Генрі Форда народилась Ford Motor Company.
Загальна характеристика ТНК «Ford Motors»
Сталь, нафта та транспорт – стали першою сходинкою для Генрі Форда і початком Ford Motor Company. У 1864 році, через рік після народження Форда, з’явились мартенівські печі та розпочалось сучасне сталеве сторіччя.
Наступного року в нафтовій промисловості з’явився перший короткий відрізок широкої мережі нафтопроводів, що з часом стала джерелом палива для 75 мільйонів автомобілів. В 1859 році, американський континент був забудований залізними дорогами.
Ford Motor Company почала працювати на невеликому заводі, що раніше виробляв фургони, у Детройті 16 червня 1903 року. Активи компанії складали інструменти, прилади, механічне обладнання, проекти, креслення, патенти, декілька моделей та 28,000 доларів готівкою від 12 інвесторів.
Разом із Генрі Фордом, першими акціонерами молодої корпорації були торгівець вугіллям, бухгалтер торгівця вугіллям, банкір, з яким працював торгівець вугіллям, два брати, яким належав машинний цех, що виробляв двигуни, тесляр, два юристи, службовець, власник галантерейної крамниці та майстер водяних млинів та повітряних рушниць.
Перший автомобіль, що пішов у продаж, був представлений як “найдосконаліша машина на ринку” і “такий простий, що навіть 15-річний хлопчик може ним керувати”. Першим покупцем став Др. Е. Пфеніг з Чикаго, який придбав автомобіль через місяць після утворення компанії, на втіху акціонерам, серйозно занепокоєним станом банківського балансу, що скоротився вже до 223 доларів.
У наступні п’ять років молодий Генрі Форд, спочатку як головний інженер, пізніше як президент, керував загальною програмою розвитку та виробництва, що перемістилась з орендованого приміщення на Мак Авеню в Детройті до значно більшої будівлі на вулицях Пікет та Бобьєн. Всього 1700 автомобілів – перші Моделі А – вийшли з колишнього заводу фургонів протягом 15 місяців його роботи.
З 1903 до 1908 рр. Генрі Форд та його інженери з реактивною швидкістю пройшли від Моделі А до Моделі S. Деякі з цих автомобілів були експериментальними моделями і не були представлені широкій публіці.
Деякі моделі мали два циліндри, деякі чотири, одна – шість; в деяких була ланцюгова передача, в деяких – карданна, двигун знаходився під сидінням водія. Мабуть, найвдалішою з них була Модель N – невелике, легке, чотирициліндрове авто, що коштувало 500 доларів. Шестициліндровий лімузин за 2500 доларів, Модель К, продавався погано.
Едсель Форд помер в 1943 році, саме тоді, коли його програма досягла максимальної ефективності. Засмучений, старший Генрі Форд повернувся на пост президента до кінця Другої Світової війни, коли він вдруге пішов у відставку. Його старший онук, Генрі Форд ІІ, став президентом 24 вересня 1945 року. Він займав посаду голови правління директорів з 13 липня 1960 року до 13 березня 1980 року, та залишався головою Фінансового Комітету до самої смерті у 1987 році.
Вже, коли зійшов з конвеєру перший післявоєнний автомобіль, Генрі Форд ІІ планував реорганізацію та децентралізацію компанії. Втрачаючи декілька мільйонів за годину, Ford Motor Company перебувала в критичному стані. Маючи майже ті ж проблемами, як його дід на початку роботи, молодий Генрі Форд ІІ мав побудувати автомобільну компанію заново.
Після остаточної передачі компанії під керівництво онука містер Форд провів решту своїх днів зі своєю дружиною Кларою в їхньому маєтку “Фер Лейн” в Дірборні, де помер 7 квітня 1947 року у віці 83 років.
Невдовзі після його смерті, два молодших онука, Бенсон та Вільям Клей, зайняли більш високі посади в компанії.
В 1948 році всі великі автомобільні компанії представили на розсуд публіки свої останні розробки. Після трьох років існування модифікованих моделей ’42 року, процвітаюча післявоєнна Америка була готова до революції дизайну в автомобільній промисловості.
8 червня 1948 року нова модель Ford 1949 року була з тріумфом представлена в Waldorf Astoria в Нью-Йорку. Ford ’49 мав плавні лінії дизайну, був обладнаний передньою незалежною підвіскою, і новими задніми кватирками, що відкривались. Нововведенням було об’єднання кузову та крил, яке стало стандартом майбутнього автомобільного дизайну. Завдяки Ford ’49 Ford Motor Company повернула собі друге місце на конкурентній арені виробників автомобілів. У 1949 році Ford продав близько 807,000 автомобілів, що принесло прибуток у 177 мільйонів доларів, у порівнянні з 94 мільйонами у попередньому році. Це стало рекордом об’єму продажу автомобілів з 1929 році.
Онук гідно продовжив справу діда. 8 червня 1948 року на виставці у Нью-Йорку було урочисто представлено нову модель Ford 1949. Її головні особливості — гладкі бічні панелі, незалежна передня підвіска та заднє бічне скло, що опускається.
Інтеграція кузова та крил була новинкою, яка встановила стандарт автомобільного дизайну. У 1949 році Ford продав близько мільйона таких автомобілів, досягнувши найвищого обсягу продажів 1929 року.
Діяльність «Ford Motor Company» на міжнародних ринках
У 1920-1930-і роки «Ford Motor Company» активно відкриває відділення в багатьох країнах миру, зокрема співпрацює з Радянською Росією (створення заводів ГАЗ, АМО). Хоча Генрі Форд відносився до Жовтневої революції різко негативно, проте він вважав, що у Росії велике майбутнє, якщо вона встане на шлях індустріального розвитку.
До 1922 «Ford Motor Company» придбав компанію “Лінкольн”, управління якої було доручене Едселю Форду. Авторитарний стиль управління старшого Форда стає улюбленою мішенню лівої преси, відмова форда терпіти профспілки на своїх підприємствах викликає кампанію справжнього цькування. Разом з тим американці до кінця 1920-х років втомилися від одноманітної моделі “T”. Вперед вириваються конкуренти з “Дженерал Моторс”, «Ford Motor Company» відповідає моделлю “форд A”, популярність якої все ж таки відстає від “Шевроле” і “Бьюїк”.
Велика депресія 1929 різко знижує продажі автомобілів. Удвічі падає заробітна плата.
У 1932 році початок масового виробництва V-образних 8-циліндрових двигунів. «Ford Motor Company» стає першою компанією, якою вдалося випустити монолітний восьмициліндровий блок. Пройдуть ще багатьох років, поки конкуренти форда зможуть запустити в масове виробництво надійні двигуни V-8. Тим часом, автомобіль Ford і його надійний двигун стали фаворитами практичних американців. Відкрився складальний завод в Кельні.
Порівняно вдалою була лінія автомобілів “Меркюрі”, запущена в 1938. Компанією номінально управляє Едсель Форд, але його авторитет не порівнянний з авторитетом його батька. У справах починається застій, що продовжився до початку Другої світової війни, коли військові замовлення поправили справи.
У 1949 р. «Ford Motor Company» продає приблизно 807 000 автомобілів, збільшивши свій прибуток з 94 мільйонів (за попередній рік) до 177 мільйонів доларів і досягнувши найвищого об’єму продажів за період з 1929 року. З’явилося будівництво 44 виробничих заводів, 18 складальних заводів, 32 складів запчастин, двох величезних випробувальних полігонів і 13 інженерно-дослідницьких лабораторій в США.
У цьому ж році відбулася покупка 75% акцій фірми Aston Martin-Lagonda.
Покупка компанії “Ягуар” в 1990 р. ще більш збільшує гамму фордовськіх моделей, а через рік для випуску багатоцільового автомобіля Ford Galaxy створено спільне підприємство з німецькою корпорацією Volkswagen.
Економічний аналіз діяльності «Ford Motor Company»
З величезною швидкістю зростали й прибутки компанії. Це дало змогу створювати все нові виробничі заводи та заводи зі складання, випробувальні полігони та інженерно-дослідні лабораторії.
Компанія опановує нові види діяльності: фінансовий бізнес — Ford Motor Company, страхування — American Road Insurance Company, автоматична заміна запчастин — Ford Parts and Service Division, електроніка, комп’ютери, космічні технології тощо.
Нарешті, у січні 1956 року компанія Ford Motor стала відкритим акціонерним товариством. Сьогодні у ній близько 700 000 акціонерів.
Унаслідок великих соціальних зрушень у 1960-ті роки молодь стала відігравати особливу роль у житті суспільства. З огляду на це Форд швидко переорієнтував виробництво на створення недорогих спортивних автомобілів, призначених для молодого покупця.
Саме тоді, 1964 року, на суд публіці вперше було представлено Mustang. Найважливішою новацією в цій моделі було використання двигуна, який поєднував два агрегати — трансмісію та ведучий міст. Вирізнялася модель і зовнішнім виглядом, оригінально втілюючи найновіші тенденції дизайну 1950—1960 років.
Такого гострого зацікавлення покупців, яке викликав новий автомобіль, компанія не відчувала від часів „Моделі А“. У перші сто днів було продано сто тисяч чотиримісних Mustang-ів. Прибутки перевищили усі сподівання.
Натхнені успіхом, спеціалісти Ford Motor беруться розвивати оригінальний дизайн, використовуючи нові досягнення в автомобілебудуванні. Їхня робота втілилась у моделі типу Corina та в фургоні Transit.
Однак прибуток був не єдиним мотивом — тривала й боротьба за безпеку їзди.
Так, 1970 року компанія Ford Motor першою запровадила передні дискові гальма в серійному виробництві.
Від 1976 року легендарну овальну емблему із синім фоном та сріблястими літерами ставлять абсолютно на всіх автомобілях компанії — це дає змогу легко й безпомилково впізнати продукцію марки Ford.
Умови жорсткої конкуренції, що особливо загострилась у цей період, спонукають спеціалістів Ford Motor запроваджувати нові технології також в інших сферах. Особливу увагу приділено економії палива.
Метою дизайнерів стало створити лідера світового класу в середньому і представницькому сегментах ринку. У результаті з’явились Ford Taurus і Mercury Sebale.
Варто зауважити, що Taurus проектували як автомобіль, у якому кожна деталь доведена до досконалості. Зусилля виявилися плідними — Taurus визнано автомобілем 1986 року в США.
Наступними новинками Ford стали Mondeo, а також видозмінений Mustang. 1994 року було представлено легковик Ford Espire і мікроавтобус Windstar.
Згодом Північна Америка побачила вдосконалені Ford Taurus і Mercury Tracer, які ввібрали найновіші дизайнерські віяння. У Європі були також презентовані видозмінений пікап F-серії, новий Ford Fiesta й мінівени Ford Galaxy.
Основною метою компанії стає постійне вдосконалення продукції з одночасним зниженням витрат на виробництво.
Транснаціональна корпорація Ford на сьогодні
Сьогодні Ford Motor Company знає кожен. Його виробничі, складальні і торгові центри розташовані в 30 країнах світу. Компанія щорічно виробляє мільйони легкових автомобілів, вантажівок і тракторів і є лідером автомобільних продажів за межами Північної Америки. Ford Motor Company продає більше 70 різних моделей машин по всьому світу, зроблених під марками Ford, Lincoln, Mercury, Jaguar, Aston Martin, Land Rover і Volvo. У компанії є також частка акцій в Mazda Motor Corporation і Kia Motors. Сьогодні в цілому світі продається понад 70 різноманітних моделей, виготовлених під марками Ford, Lincoln, Mercury та Aston Martin. Компанія Ford Motor також володіє частиною акцій у компаніях Mazda Motor Corporation та Kia Motors Corporation.