Дуже важливо час від часу переоцінювати свою цінність, щоб побачити, чи достатньо ви заробляєте для рівня таланту чи продуктивності, який пропонуєте. Це особливо актуально, якщо ви почали відчувати розчарування на роботі або намагаєтеся звести кінці з кінцями. Чим більшу цінність ви пропонуєте, тим більше вам повинні платити, тому якщо ви покращуєте свою роботу, але ваша зарплата залишається незмінною, можливо, настав час запитати себе, чи достатньо ви заробляєте.
Найпростіший спосіб – це порівняти свою зарплату із середньою по Україні. Так, за підсумками 2022 року середньомісячна заробітна плата в Україні склала 14859 грн., що на 6% більше, ніж роком раніше. Найбільші середні заробітні плати торік були зафіксовані в галузі інформаційних технологій та фінансового сектору. Йдеться про 30853 грн та 27969 грн, відповідно. Найменшу заробітну плату отримували працівники, які надають поштові та кур’єрські послуги – 8598 грн.
Однак, як щодо непрямих способів, щоб зрозуміти чи достатньо особисто вам грошей для життя? У цій статті описано 11 речей, які слід враховувати, вирішуючи, чи достатньо ви заробляєте грошей.
- Рахунки, які необхідно оплатити: чи важко вам оплачувати рахунки? Ви повинні мати можливість оплачувати такі основні рахунки, як вода, електрика та Інтернет. В іншому випадку це може означати, що ви або живете понад свої кошти, або отримуєте недостатню платню. Подивіться на свої витрати та перевірте, що змінилося останнім часом. Можливо, ви витрачаєте більше на покупки або у вас є нові рахунки для оплати. Вашого доходу має вистачити, щоб встигати з оплатою поточних рахунків. З іншого боку, якщо ви витрачаєте більше і не маєте проблем, це хороший показник того, що ви заробляєте достатньо, принаймні, щоб підтримувати свій поточний спосіб життя.
- Надмірне використання кредитної картки: хоча кредитні картки можуть бути великою підмогою, коли ви хочете купити щось без готівки, вони також можуть вказувати на те, що щось потрібно виправити. Якщо ви виявите, що користуєтеся ними значно частіше і вам важко оплачувати щомісячну виписку з кредиту, настав час переоцінити свої можливості та перевірити, чи достатньо ви заробляєте. Як правило, бажано витрачати менше 30% вашого кредитного ліміту.
- Надзвичайний фонд: чи є у вас розумна сума, відкладена для використання під час надзвичайних ситуацій? Такі відкладені гроші потрібні, щоб допомогти впоратися зі скрутними часами, такими як втрата роботи або невідкладне лікування. Якщо так, то чи помічаєте ви, що надто часто берете звідти в екстрених випадках? Чи легко замінити суму, яку ви берете, коли отримуєте гроші? Надзвичайний фонд необхідний із зрозумілих причин, і якщо ви не можете підтримувати його просто тому, що вам потрібні гроші, можливо, вам потрібно заробляти більше. Якщо ж ви живете від зарплати до зарплати, то це означає, що вам доведеться взяти борг у разі надзвичайної ситуації (наприклад, втрати роботи).
- Накопичення боргів: потрапляння в борги це досить звичайна справа, оскільки майже кожен винен комусь іншому. Однак це нездорово, коли ви не можете сплатити свої поточні борги або можете сплатити лише мінімальні суми, але продовжуєте брати більше на основні потреби, такі як їжа та житло. Якщо ви добре володієте навичками управління грошима, ви повинні мати можливість стратегічно планувати свій борг. Це дозволить вам перерахувати всю свою заборгованість і сплатити її в порядку черговості. Це означає, що вам потрібно заробити достатньо, щоб погасити свій борг, не відмовляючись від інших потреб і не беручи більше боргів.
- Заощадження: ваших заощаджень має вистачити, щоб відкласти певну суму для заощаджень. Заощадження важливі, оскільки вони допомагають вам мати резервні гроші на чорний день і допомагають збільшити капітал для ваших інвестиційних цілей. Якщо після оплати рахунків, боргів, витрат і важливих покупок у вас ледь вистачає грошей на заощадження, настав час щось зробити зі своїми прибутками. Жити від зарплати до зарплати означає, що ви заробляєте недостатньо.
- Зростання компанії: деякі люди задоволені збереженням тієї самої заробітної плати, незважаючи на зростання їхніх компаній з часом. У деяких випадках підвищення зарплати отримує лише керівництво, особливо вищий рівень. Якщо ви хвилюєтеся, що вам можуть недоплатити, дослідіть середню зарплату людей на вашій посаді. Ви також можете переоцінити свої поточні обов’язки та переваги, які пропонуються вам і вашим колегам. Як правило, роботодавці визначають вашу оплату за такими факторами, як освіта, попередній досвід роботи, навчання та досягнення на роботі. Такі фактори визначають, яку цінність ви додаєте компанії та сприяєте її успіху. Однак важливо пам’ятати, що працівники є значною частиною зростання будь-якої компанії, оскільки вони сприяють продуктивності та робочому процесу, які спрямовують це зростання. Ваш роботодавець повинен оновити вашу зарплату, щоб відобразити значне фінансове покращення компанії. Проявіть ініціативу та попросіть підвищення самі – іноді роботодавці чекають лише того, щоб ви запитали!
- Переживання про гроші: ви ловите себе на тому, що обчислюєте передбачувані витрати до останньої копійки? Вам незрозуміло, як ви будете купувати продукти, якщо замість цього заплатите за газ? Якщо ви постійно турбуєтеся про гроші, можливо, вам потрібно більше заробляти. Ви не повинні завжди намагатися зрозуміти, як заплатити за потрібні речі. Якщо ви виявите, що ваше фінансове становище сприяє вашому стресу або хвилюванню, почніть планувати, як збільшити свій дохід.
- Фінансові цілі: окрім регулярних заощаджень, кожен, хто має фінансовий план, має різні фінансові цілі. Це може включати: придбання техніки, накопичення на відпустку, зміни гардеробу, новий комп’ютер, тощо. Ваші доходи не повинні обмежувати вас настільки, щоб у вас була лише точна сума, необхідна для рахунків. Має залишитися достатньо для досягнення ваших фінансових цілей.
- Оплата найнеобхіднішого: це нормально для будь-кого час від часу відчувати потребу скоротити деякі витрати, щоб заощадити гроші на щось інше. Якщо ви виявили, що відмовляєтеся від багатьох основних потреб, це означає, що у вас є гроші лише на найнеобхідніше. Це означає, що ви вже відчуваєте стрес через гроші і що загальна якість вашого життя погіршується. Якщо це так, краще знайти альтернативне джерело доходу.
- Співвідношення боргу до доходу: як було сказано вище, борг є стандартною частиною життя більшості людей, і він може допомогти вирішити проблеми з грошима, якщо ви можете повернути його відповідно до погоджених умов. Співвідношення вашого боргу до доходу означає суму вашого доходу, яка йде на сплату боргів. Кредитори часто посилаються на цей коефіцієнт, коли визначають, чи пропонувати вам кредит. Якщо ви витрачаєте значну частину свого заробітку на борги, подумайте про збільшення доходу, щоб у вас залишалося більше для інших статей бюджету. Наприклад, ваші іпотечні платежі мають становити не більше 28% вашого чистого доходу.
- Регулярна зміна пріоритетів витрат: як обговорювалося вище, вам не доводиться турбуватися про те, які рахунки потрібно оплачувати або від яких витрат відмовитися, якщо ви заробляєте достатньо грошей. І все ж, якщо ви робите це постійно, ймовірно, виникнуть проблеми з бюджетом, наприклад, доведеться вибирати між покупкою газу чи ліків від алергії.
Підсумок
Підводячи підсумок, якщо вам цікаво, чи достатньо ви заробляєте – то швидше за все, ні. Якщо у вас є хороший план і бюджет, але ви все ще не можете звести кінці з кінцями, вам слід переоцінити свою цінність. Ви також повинні переконатися, що ваш роботодавець платить вам ставку або заробітну плату, пропорційну вашому внеску в успіх вашої компанії. Зрештою, компанію створюють працівники. Пам’ятайте, що ви єдиний, хто знає свій справжній потенціал, і ви несете відповідальність за те, щоб вам за це платили достатньо. Якщо вам потрібно заробити більше, зробіть необхідні кроки, щоб збільшити свій дохід.